Hoppa till sidans innehåll

Resultat


Växjö DRS 2007-06-16
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2007-06-21 kl. 11:12
Klass 1 - Distansritt 120Km Young rider SM Hästar
Klass 2 - Distansritt 120 Km Hästar
Klass 3 - Distansritt 80 Km m unghästavd Hästar
Klass 4 - Distansritt 50 Km T Hästar
Klass 5 - Distansritt 50 Km CL Hästar


Klass 1 - Distansritt 120Km Young rider SM Hästar
9 anmälda, 8 startande, 2 placerade
Speaker: Ove Ekelund
Domare: Per Haraldsson, Jan Stenberg, Kim Nelson
Veterinärkommission: Josefin Larsson, Pia Funkquist, Lars Falk
 
Plats Ryttare Häst Premie Målgångstid Ridtid Km/tim Puls
  Klubb Härstamning Noteringar
1 Maria HagmanEriksson Diakon   14:23:41 07:13:41 16,6 60
  Rönningens K&RK Mikon - Diamant  
2 Liza Sundberg Kristall   14:41:40 07:31:40 15,9 51
  Dalarnas DRF Karnawal ox - Milagro Fick Best Condition
 
3 Liselott Friederich Heroika   14:42:06 07:32:06 15,9 64
  Rönningens K&RK Etman - Haracz  
4 Ebba Boberg Patos   14:42:30 07:32:30 15,9 51
  Nerikes DRK Wodka - Pomar  
5 Alexandra Cronqvist Casmir   16:32:19 09:22:19 12,8 58
  Simlångsdalens RF Pernod - Lido  
  Annelie Eriksson Dahle ox          
  Dalarnas DRF Design - Albatoos  
  Linn Gustavsson El Pepas   Utesluten, sträcka 2      
  Växjö DRS Pamir ox - Colorado ox Hälta HF
  Stina Svensson Miro   Utesluten, sträcka 3      
  Nerikes DRK Ekelunds Anjo - Ernford Jester hälta
  Louise Eriksson Anpir   Utesluten, sträcka 3      
  Åkerbo R&KS Pax - Cid ben afos Hälta
 
till toppen


Klass 2 - Distansritt 120 Km Hästar
6 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Linda Johansson
Speaker: Ove Ekelund
Domare: Per Haraldsson, Jan Stenberg, Kim Nelson
Veterinärkommission: Josefin Larsson, Pia Funkquist, Lars Falk
 
Plats Ryttare Häst Premie Målgångstid Ridtid Km/tim Puls
  Klubb Härstamning Noteringar
1 Ingrid Boström Amigo El Caballo   15:51:53 08:11:53 14,6 50
  Bogesundslandet Ernal ox - Emargo ox  
2 Jenny Björklund Warszawska   15:52:02 08:12:02 14,6 56
  Simlångsdalens RF Bajano ox - Espartero Fick Best Condition
 
3 Susanne Fahlström Zaphir ox   17:12:32 09:32:32 12,6 57
  Tjust DK Jalaam GB - Pargos  
4 Jessica Holmberg Princess Millenia   18:04:42 10:24:42 11,5 54
  Simlångsdalens RF Majestic Prince - Murzyn  
5 Pia Steisjö Pamiros   18:04:43 10:24:43 11,5 58
  Hermanstorps K&RK Pamir - Angel  
  Nathalie LöfdahlHellström Pioro Ganze ox   Utesluten, sträcka 4      
  Arvika Ridklubb Arrogance ox - okänd Hälta HB
 
till toppen


Klass 3 - Distansritt 80 Km m unghästavd Hästar
18 anmälda, 17 startande, 5 placerade
Tävlingsledare: Linda Johansson
Speaker: Ove Ekelund
Domare: Per Haraldsson, Jan Stenberg, Kim Nelson
Veterinärkommission: Josefin Larsson, Pia Funkquist, Lars Falk
 
Plats Ryttare Häst Premie Målgångstid Ridtid Km/tim Puls
  Klubb Härstamning Noteringar
1 Amanda Rehnström Kurir   14:20:25 05:20:25 15,2 56
  Bogesundslandet Karat - Kismet  
2 Isabel HaglundOlsson Noblesse   14:31:43 05:31:43 14,7 46
  Tjust DK Kiran ox - Herkules  
3 Liv Burdett Sambal Oelek   14:35:32 05:35:32 14,5 54
  Skånska Distans Samsheik - Gokart  
4 Eva Mourujärvi Pracja   14:35:33 05:35:33 14,5 54
  Skånska Distans Pers ox - Bomarc Fick Best Condition
5 Emma Persson Murchid   14:39:30 05:39:30 14,3 60
  Växjö DRS Rashid ox - Figaro  
 
6 Camilla Johansson Duger ox   14:52:32 05:52:32 13,8 56
  Billingens DRK Jalaam GB - Zareef ox  
7 Mona Widjestam Zodiac Accent   15:10:54 06:10:54 13,1 54
  Skånska Distans Västerbo Gracias - Ogorek  
8 Anna Schuber skywalker   15:10:56 06:10:56 13,1 55
  Åkerbo R&KS Gimmick  
9 Angelica Åkesson Payrish Poesi   15:25:56 06:25:56 12,6 48
  Skånska Distans Kaiser - Balon  
10 Elin Joelsson Blue Faradibha ox   15:26:00 06:26:00 12,6 54
  Roslagens R&KK Etnograf PL - Alogmej PL  
11 Josefin Bengtsson Salerno   15:26:03 06:26:03 12,6 60
  Glimma RF Shahin - Zareef  
12 Erica Kjellen Pyhl   15:56:20 06:56:20 11,7 60
  Växjö DRS Gomir - Eldorado  
  Susanne Ferm Majorica ox          
  Billingens DRK Mahorka - Maligg Struken, kom inte till start.
  Lena Söderberg Melker   Utesluten, sträcka 1      
  Tjust DK Pomar ox - Emin Utgått på egen begäran
  Louise Berg Achim de la Chic   Utesluten, sträcka 1      
  Växjö DRS Amigo Hälta HB
  Anita Oldenburg Mitzawi ox          
  Bornsjö RF Wadim - Donkiszot  
  Anne Bruckner Kosea   Utesluten, sträcka 1      
  Billingens DRK Kosar Hälta
  Mia Lindgren Denver   Utesluten, sträcka 1      
  Rönningens K&RK Lofaw ox - Pecka J:r Hälta
 
till toppen


Klass 4 - Distansritt 50 Km T Hästar
21 anmälda, 18 startande, 5 placerade
Tävlingsledare: Linda Johansson
Speaker: Ove Ekelund
Domare: Per Haraldsson, Jan Stenberg, Kim Nelson
Veterinärkommission: Josefin Larsson, Pia Funkquist, Lars Falk
 
Plats Ryttare Häst Premie Målgångstid Ridtid Km/tim Puls
  Klubb Härstamning Noteringar
1 Jannicke Klasen Smokie   14:04:11 02:34:11 19,8 52
  Växjö DRS Okänd  
2 Anna Högberg Baron Grey Star   14:04:12 02:34:12 19,8 50
  Växjö DRS Imppulse - Okänd  
3 Louise Eriksson Jabaskaa   14:15:20 02:45:20 18,5 54
  Växjö DRS Gogo - Bask Ciasix  
4 Helena Fritiofsson Bint Helaween   14:51:44 03:21:44 15,2 52
  Vetlandaortens RF Eldorado ox - Kefir  
5 Ellen Sveningsson Zambo   15:03:31 03:33:31 14,3 58
  Isabergs RK Okänd  
 
6 Carl- Göran Forster Asterix   15:03:42 03:33:42 14,3 46
  Isabergs RK    
7 LarsErik Johansson Pontiac   15:11:01 03:41:01 13,8 56
  Hoburgs RK    
8 Barbro Kindborg Almack   15:17:15 03:47:15 13,5 54
  Billingens DRK Makat - Dardir  
9 Madeleine Fridlund Eld   15:26:11 03:56:11 13,0 56
  Bornsjö RF Okänd - Okänd  
10 Bert Norrman Zinnzano   15:56:08 04:26:08 11,5 50
  Värnamobygdens RF Pankin - Bedahwee  
11 Anisette Magnusson Milia   16:11:36 04:41:36 10,9 52
  Willands RF Parusnik - Namek  
12 Elisabeth Hjortvid Castor   16:12:32 04:42:32 10,8 52
  Tjust DK Eldorado ox - Cadyk  
13 Gunilla Bergenstråhle Nobless Oblige   16:12:52 04:42:52 10,8 56
  Roslagens R&KK Dareus - Abukir  
  Emma Malmrot Sunrice   Utesluten, sträcka 1      
  Billingens DRK Macho ox - Cashmir ox Utgått på egen begäran
  Johanna Gerrevall Djingis Moon          
  Växjö DRS Lexicon - Doman  
  Joanna Sundqvist M.C.Texas   Utesluten, sträcka 2      
  Växjö DRS Texas - Baltic Speed Hög puls Tillåten max puls är överskriden
  Sven Johansson Willow   Utesluten, sträcka 1      
  Växjö DRS Mizsa ox - Bassora Hälta
  Maire Puolakka Son of a Witch   Utesluten, sträcka 2      
  Vetlandaortens RF Choctaw Brave - Super Male Hälta HB, VF
  Anna Eriksson Sanni Mon   Utesluten, sträcka 1      
  Växjö Ridklubb Super Mon Hälta
  Anneli Gardelin Fiddeli   Utesluten, sträcka 1      
  Hoburgs RK Okänd Trötthet Tillåten max puls är överskriden
  Paulina Fridlund Tennessee          
  Skånska Distans Miranza - Sparto  
 
till toppen


Klass 5 - Distansritt 50 Km CL Hästar
14 anmälda, 14 startande, 4 placerade
Tävlingsledare: Linda Johansson
Speaker: Ove Ekelund
Domare: Per Haraldsson, Jan Stenberg, Kim Nelson
Veterinärkommission: Josefin Larsson, Pia Funkquist, Lars Falk
 
Plats Ryttare Häst Premie Målgångstid Ridtid Km/tim Puls
  Klubb Härstamning Noteringar
1 Sofie Qvist Passion   16:19:07 04:19:07 11,8 50
  Boxholms RK Big spender - Pershing  
2 Ia Williamsson Allegria   16:19:08 04:19:08 11,8 54
  Växjö DRS Yrwa Dh Cayron - Pamir  
3 Isabell Wiesemann Logos   16:20:35 04:20:35 11,7 48
  Växjö DRS Kulak - Rycerz  
4 Nicole Sundin Lilla Botanic   16:20:37 04:20:37 11,7 48
  Karlshamns RK    
 
5 Susanne J. Sjölund Chorus   16:20:38 04:20:38 11,7 50
  Växjö DRS Logos - Wielki Canon  
6 Rebecca Ekelöv Nadine   16:31:56 04:31:56 11,3 52
  Växjö DRS Mackay - Parant  
7 Ida Nilsson Don Juan of Tas   16:31:57 04:31:57 11,3 50
  Växjö DRS Genotic - Diablo  
8 Kristina Hagevi Diipp ox   16:31:58 04:31:58 11,3 50
  Växjö DRS Parys - Penitent  
9 Frida Ekström Zinner   16:31:59 04:31:59 11,3 50
  Tjust DK Pankin - Bedhawee  
10 Lena SandbergNilsson La Rhubarb   16:32:00 04:32:00 11,3 48
  Växjö DRS Prince el Hamy  
11 Lisa PerssonÖrtman Drewline Star   17:04:49 05:04:49 10,0 56
  Fagereke RF Mr Drew - Lord of All  
12 Ann-Sofie Orneklint Gleeson   17:10:03 05:10:03 9,9 50
  Ölands D&FRS Delvin  
  Alexandra Svensson Somporels   Utesluten, sträcka 2      
  Glimma RF Elsa Prophet för hög puls Tillåten max puls är överskriden
  Sandra Henriksson Amber   Utesluten, sträcka 2      
  Anklams RS Pamir - Emblemat Hälta VF
 
till toppen
Uppdaterad: 13 MAR 2009 18:49 Skribent: Emma Persson

Postadress:
Växjö DRS - Ridsport
Ebba Compier, Ronnebyvägen 34
37276 Hallabro

Kontakt:
Tel: 0706838098
E-post: This is a mailto link