Hoppa till sidans innehåll

Resultat


Växjö DRS 2008-06-14
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2008-06-19 kl. 22:40
Klass 1 - Distansritt 160 Km SM FEI Hästar
Klass 2 - Distansritt 120 Km YR FEI Hästar
Klass 3 - Distansritt 120 Km Hästar
Klass 4 - Distansritt 80 Km Hästar
Klass 5 - Distansritt 50 Km T Hästar

Klass 1 - Distansritt 160 Km SM FEI Hästar
Dackeritten 2008
Senior-SM
14 anmälda, 14 startande, 5 placerade
Tävlingsledare: Kim Carlborg
Speaker: Ove Ekelund
 
Plats Ryttare Häst Premie Målgångstid Ridtid Km/tim Puls
  Uppfödare Härstamning Noteringar
1 Ellen Suhr Elcapero   18:14:10 10:04:10 15,9 60
    Elcatero  
2 Anneli Schultz Nowator   18:14:11 10:04:11 15,9 60
  Billingens DRK Chock ox - Etat 1:a i SM 160 KM
3 Anette Hamre Avin   18:35:28 10:25:28 15,3 59
    Harbin  
4 Ingrid Boström Kurir   19:01:32 10:51:32 14,7 58
  Bogesundslandet Karat - Kismet 2:a i SM 160 KM
5 Jessica Holmberg Princess Millenia   19:28:38 11:18:38 14,1 56
  Simlångsdalens RF Majestic Prince - Murzyn 3:a i SM 160 KM
 
6 Tonje Danielson Silver Call   20:03:13 11:53:13 13,5 56
    Calad'or  
7 Joona Mickelsson Dali ox   20:03:14 11:53:14 13,5 56
    Kismet - Darfas  
8 Miriam Kongevold Ferrari   20:03:15 11:53:15 13,5 48
    Fynt  
9 Olaug Espeli Carstensen Nelly av Espeli   20:03:16 11:53:16 13,5 60
    Nikkedemus  
10 Katri Rosendahl Darwiish   20:03:17 11:53:17 13,5 48
    Polar - Barin af Tersk  
11 Frida Söderström Cadam   20:48:30 12:38:30 12,7 52
  Filipstadsbygden Misza ox - Alcazar ox  
  Maria Hagman-Eriksson Pikaboo   Utesluten, sträcka 4      
  Rönningens K&RK Probat - Lamark Hälta
  Pia Steisjö Pamiros   Utesluten, sträcka 5      
  Hermanstorps K&RK Pamir - Angel Metaboliskt
  Yvonne Ekelund Karmenzita   Utesluten, sträcka 2      
  Växjö DRS Mahorka - Karnewal Hälta VF
 
till toppen

Klass 2 - Distansritt 120 Km YR FEI Hästar
Dackeritten 2008
7 anmälda, 7 startande, 5 placerade
Tävlingsledare: Kim Carlborg
Speaker: Ove Ekelund
 
Plats Ryttare Häst Premie Målgångstid Ridtid Km/tim Puls
  Uppfödare Härstamning Noteringar
1 Sofie Hinas My Melody   15:20:40 08:00:40 15,1 58
  Stenkyrkaorten Nimbusz - Imppulse  
 
  Anneli Eriksson Dahle ox   Utesluten, sträcka 3      
  Dalarnas DRF Design - Albatoos Hälta
  Maja Thomsen Wierusz   Utesluten, sträcka 1      
    Pesal - Monogramm Vet.grind 1 Hälta b.b
  Alexandra Cronqvist Heroika   Utesluten, sträcka 3      
  Simlångsdalens RF Etman - Haracz Hälta
  Stina Svensson Rezyiann   Utesluten, sträcka 3      
  Nerikes DRK Skarabe - Etnograf Metaboliskt
  NIcole Sundin Lilla Botanic   Utesluten, sträcka 2      
  Simlångsdalens RF Om El Tanam - Metat Hög puls Tillåten max puls är överskriden
  Silje Lökken Monila's Nikow   Utesluten, sträcka 3      
    Pinczow utesluten på reinspectiion.
 
till toppen

Klass 3 - Distansritt 120 Km Hästar
Dackeritten 2008
2 anmälda, 2 startande
Tävlingsledare: Kim Carlborg
Speaker: Ove Ekelund
 
Plats Ryttare Häst Premie Målgångstid Ridtid Km/tim Puls
  Uppfödare Härstamning Noteringar
 
1 Annie Johansson Sunny Girl x   16:26:16 08:06:16 14,8 52
  Växjö DRS Grand Fils xx - Diamant ox  
2 Sofia Strand Jens Lyn   17:34:12 09:14:12 13,0 60
  Isabergs RK Cleese - Gokart  
 
till toppen

Klass 4 - Distansritt 80 Km Hästar
Dackeritten 2008
21 anmälda, 21 startande, 6 placerade
Tävlingsledare: Kim Carlborg
Speaker: Ove Ekelund
 
Plats Ryttare Häst Premie Målgångstid Ridtid Km/tim Puls
  Uppfödare Härstamning Noteringar
1 Sandra Henriksson Amber   15:04:03 05:04:03 16,0 56
  Skånska Distans Pamir - Emblemat  
2 Martina Olesen Miss Pasadena   15:10:02 05:10:02 15,7 44
  Värnamobygdens RF Pargos - Lampas  
3 Lena SandbergNilsson Sambal Oelek   15:10:03 05:10:03 15,7 46
  Växjö DRS Samsheik - Gokart  
4 Linn Gustavsson Piacenza   15:20:00 05:20:00 15,2 48
  Växjö DRS Nipr ox - Cidben Atas  
5 Anette Schaaf A.B. Airport   15:26:24 05:26:24 14,9 63
  Rönningens K&RK Tap In - Pershing  
6 Emma Söderström Ohio   15:38:16 05:38:16 14,4 58
  Filipstadsbygden Pepton - Fawor  
 
7 Ulla Berndes Broängens Granit   15:50:13 05:50:13 13,9 60
  Björkviks RF okänd - Lugolin  
8 Maria Nordenfelt Ramsa   15:59:56 05:59:56 13,5 50
  Simlångsdalens RF Jaalam ox GB - Ramses ox  
9 Charlotte Tillman Ja Shiva   15:59:57 05:59:57 13,5 60
  Växjö DRS Notariat - Faczet DK  
10 Mona Widjestam Gizzmo   16:11:46 06:11:46 13,1 50
  Skånska Distans Espri ox - Crowntron  
11 Liv Burdett El Mc Donald   16:11:47 06:11:47 13,1 54
  Skånska Distans Red Baron - Eldorado  
12 Frida Ekström Zinner   16:33:37 06:33:37 12,3 52
  Tjust DK Pankin - Bedahwee  
13 Kristina Hagevi Sol   16:50:39 06:50:39 11,8 60
  Tjust DK Shaikh-el-Amir - Phe  
14 Sophie Alm Vivas Napoleon   17:10:25 07:10:25 11,3 58
  Björkviks RF Noble Tilly - Vibrante  
  Ia Williamsson Don Juan of Tas   Utesluten, sträcka 1      
  Växjö DRS Genotic - Diablo Halt hf
  Annica Linder Löfgren Amigo El Caballo   Utesluten, sträcka 2      
  Bogesundslandet Ernal ox - Emargo ox hälta
  Kjell Westerback Dinamith ox   Utesluten, sträcka 1      
  Skånska Distans Gomir ox - Krezus ox  
  Kina Westerback Devatschkah   Utesluten, sträcka 1      
  Skånska Distans Red Baron ox - Gahzal Utgått på egen begäran i vet.grind 1
  Emelie Ekström Manzinni   Utesluten, sträcka 3      
  Tjust DK Ibn Halim - Pankin utesluten p g a hälta
  Emma Jansson Kemira   Utesluten, sträcka 1      
  Glimma RF Karnawal - Milagro Hälta
  Madeleine Fridlund Bellagrande ox   Utesluten, sträcka 2      
  Årsta Runsten Grande ox - Figaro ox Hälta
 
till toppen

Klass 5 - Distansritt 50 Km T Hästar
Dackeritten 2008
20 anmälda, 17 startande, 5 placerade
Tävlingsledare: Kim Carlborg
Speaker: Ove Ekelund
 
Plats Ryttare Häst Premie Målgångstid Ridtid Km/tim Puls
  Uppfödare Härstamning Noteringar
1 Karen Svärdell Success   14:53:31 02:53:31 17,6 60
  Växjöortens FK Wadim - Rusazcie  
2 Ellen Sveningsson Zambo   15:16:07 03:16:07 15,6 48
  Isabergs RK Brino  
3 Carl-Göran Forster Asterix   15:20:12 03:20:12 15,3 52
  Isabergs RK    
4 Lars Carlsson Royal Gaala   15:47:06 03:47:06 13,5 48
  Skånska Distans Jaluam - Barif  
5 Patrick Andersson Ilona   15:50:15 03:50:15 13,3 48
  Isabergs RK Hippe  
 
6 Barbro Kindborg Almack   15:51:31 03:51:31 13,2 52
  Billingens DRK Makat - Dardir  
7 Anneli Gardelin Fiddeli   15:52:07 03:52:07 13,2 52
  Hoburgs RK Okänd  
8 Jonna Brunnström Sockertoppen   16:11:48 04:11:48 12,2 52
  Isabergs RK    
9 Lilian Tanneby Zemindar   16:11:49 04:11:49 12,2 52
  Nerikes DRK Kismet - Zareef  
10 Emelia Levin Sobel Aragorn   16:11:50 04:11:50 12,2 60
  Växjö DRS Zoogin - Nevele Pride  
11 Therese Svensson Nexon   16:34:51 04:34:51 11,1 54
  Billingens DRK Lexicon - Da Capo  
12 Görel Sigurdson Cudna ox   17:22:11 05:22:11 9,5 48
  Anklams RS Chock - Glaz  
  Helena Fritiofsson Red Money   Utesluten, sträcka 2      
  Vetlandaortens RF Count's Pride - Hassan Star Tillåten max puls är överskriden
  Martina Vikefors Grande ox   Utesluten, sträcka 2      
  Växjö DRS Raaji - Mamluk Hälta F
  Leyla Burdett Inamir   Utesluten, sträcka 1      
  Skånska Distans Piana - Mirex utesluten pga hälta
  Bert Norrman Zinnzano Ox   Utesluten, sträcka 1      
  Värnamobygdens RF Pankin - Bedahwee utesluten pga hälta
  Sara Henriksson Cross   Utesluten, sträcka 1      
  Nerikes DRK Granit - Rusazie Hälta
  Anisette Magnusson El Waldo          
  Willands RF Eldorado - Mamluk  
  Louise Berg Nävrasjös Daimie          
  Växjö DRS Impulse - Okänd  
  Ingela Brinkefeldt Dijanah          
  Åkerbo R&KS Ghazal ox - Krezus ox  
 
till toppen

Equipe - Datasystem för ridsport
Uppdaterad: 13 MAR 2009 19:00 Skribent: Emma Persson

Postadress:
Växjö DRS - Ridsport
Ebba Compier, Ronnebyvägen 34
37276 Hallabro

Kontakt:
Tel: 0706838098
E-post: This is a mailto link